Župa Don Bosko

31.01.2020. PROSLAVA BLAGDANA SV. IVANA BOSCA U PODSUSEDU Ispis E-mail
Autor: Damir Latin   
img_9329.jpg

Salezijanska župa Sv Ivana Bosca u Podsusedu proslavila je, 31. siječnja, svoga nebeskog zaštitnika  Za ovaj župni blagdana vjernici su se pripremali Trodnevnicom u kojoj su misna slavalja predvodili: p. Mijo Nikić, isusovac, don Mario Bobić, ravnatelj salezijanskog oratorija u Jarunu te preč. Ljubo Vuković, dekan i župnik u Kustošiji. Njih trojica su u svojim propovijedima ocrtali lik sv. Ivana Boca utemeljitelja Salezijanaca, družbe sestara Kćeri Pomoćnice, brojnih drugih redovničkih zajednica, te Salezijanaca Suradnika, koji djeluju u svijetu snagom istog duha i odgojnog poslanja. Pučke pobožnosti koje su prethodile večernjima misama animirale su razne skupine koje svjedočanstvom života i svojim aktivnostima jačaju vjernički život župe kao što su grupa Salezijanaca suradnika, Molitvena zajednica Svetog Ivana Bosca, grupa mladih animatora, bendovi „Sama filia“ i „Credo“, djelatnice Caritasa, Župno pastoralno i ekonomsko vijeće, Odbor za izgradnju Pastoralnog centra ministranti i druge skupine.Središnje blagdansko slavlje upriličeno je 31. siječnja, a predvodio ga je sarajevski nadbiskup mons. Tomo Vukšić, u koncelebraciji dekana preč. Ljube Vukovića svećenika salezijanaca, župnika iz Kustošijanskog dekanata, đakona, bogoslova, klerika i prednovaka. Predsjedatelja misnog slavlja pozdravila je u ime župljana, gospođa Silvija Crnčec. Nadbiskupa, župljane i hodočasnike pozdravio je ravnatelj odgojno-pastoralne zajednice i zajednice za odgoj zvanja, don Mladen Delić. Riječi dobrodošlice uputio je također predstavnicima gradskih vlasti: g. Stjepanu Zebi, izaslaniku gradonačelnika Milana Bandića te predstavniku općinskih struktura g. Nenadu Kljajiću. Mons. Tomo Vukšić održao je nadahnutu propovijed istaknuvši evanđeoski odlomak u kojem je Isus svojim učenicima dao za primjer dijete, kao uzor i znak jednostavnosti te posvemašnjeg predanja u ljubav svojih roditelja Božju. Riječi „Ne budete li kao djeca, neće ući u Kraljevstvo nebesko“, toplo je preporučio slušateljima kao sigurni put poniznosti kojim se postiže svetost u svim vremenima i svim staležima. Svratio je pozornost na činjenicu da Crkva kršćanima stavlja svece kao uzor i da ih trebaju ne samo spominjati i slaviti, nego prije svega nasljedovati kao što treba nasljedovati sv. Ivana Bosca, njegove kreposti i osobito njegovo umijeće odgajanja djece i mladih. „Sveti Ivan Bosco nije bio svetac monaškog života i kontemplacije, on je socijalni svetac, društveno angažiran i svetac koji je odgojem želio preobraziti društvo svoga vremena. Naše europsko društvo treba nužnu preobrazbu. Njemu je potrebno obraćenje od umišljenih veličina putem poniznosti koja je, čini se, u ovo naše vrijeme umrla i pokopana. Doista mu je potreban Isusov uzor djeteta kako bi se uputilo tragovima kojima su mnogi pošli i pronašli put u kraljevstvo nebesko. Sveci su nam  ne samo primjer i konkretno očitovanje da je svetost moguća, oni su znakovi pored puta koji vodi putem spasenja“, rekao je, između ostaloga, nadbiskup Tomo Vukšić.Na kraju misnoga slavlja predsjedatelju, svećenicima klericima, časnim sestrama, mladima i  prisutnima, zahvalio je župnik don Rudolf Belko, pozivom na druženje u samostanskom blagovalištu.

 


 
« Prethodna   Slijedeća »
You are here  : Naslovnica