Župa Don Bosko

20.06.2020 SVEĆENIČKO REĐENJE 20 ĐAKONA NA MARIJI BISTRICI Ispis E-mail
Autor: Miljenko Golubic   
 img_9406_resize.jpg
 

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, u zajedništvu s pomoćnim biskupima zagrebačkim mons. Ivanom Šaškom i mons. Mijom Gorskim, redovničkim poglavarima, rektorom i poglavarima Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa te mnogobrojnim svećenicima, podijelio je u subotu 20. lipnja na euharistijskom slavlju u Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici, sveti red prezbiterata među dvadesetoricom đakonai salezijancima don Ivanu Verigi i don Pavlu Špoljaru.

 

 img_8858_resize.jpg Dio pristiglih župljana iz Podsuseda okupio se na jutarnoj kavici.
 img_8864_resize.jpg  Nad Mariju Bistricu nadvili su se gusti oblaci.
 img_8865_resize.jpg  Pred kolnim ulazom okupili su se salezijanci i prijatelji.
 img_8868_resize.jpg  Tu su i priatelji naših đakona Pavla i Ivana iz Italije.
 img_8875cr_resize.jpg  Uočili smo i dvojicu salezijanaca koji su djelovali u našoj župi; don Mihael Rodić i don Tunjo Blažević
 img_8889_resize.jpg  Evo nam i najstarije naše župljanke :Marice Veršić( a što li to Franjo Smes toči gospođi Marici?)
 img_8891_resize.jpg  Gospođa Ivka Bengez kao fotograf.
 img_8894_resize.jpg  Roditelji, obitelj i prijatelji đakona don Ivana Verige.
 img_8904_resize.jpg  Roditelji, obitelj i prijatelji đakona don Pavla Špoljara.
 img_8918_resize.jpg  Ovo je ulet u kadar vašeg fotoreportere i pozdrav svima.
 img_8920_resize.jpg  Kiša je stalno padala, ponekad slabija, ponekad jača.
 img_8923bw_resize.jpg  Na Mariji bistrici okupilo se mnoštvo vjernika.
 img_8935cr_resize.jpg  Đakoni don Ivan Veriga( lijevo) i don Pavao Špoljar (desno) u procesiji prema oltaru.
 img_8943cr_resize.jpg  
 img_8946cr_resize.jpg  U procesiji prepoznali smo mnoge svećenike salezijance.
 img_8950_resize.jpg  
 img_8954_resize.jpg  
 img_8963_resize.jpg  
 img_8970bw_resize.jpg  Roditelji don Ivana Verige.
 img_8985_resize.jpgimg_8987_resize.jpg  
 img_8995_resize.jpg  Uvodeći u euharistijsko slavlje, kardinal Bozanić je istaknuo da je ovo slavlje, „ovo naše zajedništvo znak Božje snage u našoj sredini. Otvorimo se danas Duhu Svetome koji će biti posebno djelatan u ovom slavlju. Molimo posebno za one koji su nam u ovom trenutku na osobit način u srcu i mislima. Molimo Boga s puno pouzdanja da će učiniti ono što je najbolje za nas. Molimo Boga da nam bude milostiv, kao što to stalno činimo, jer Bog se ne umara opraštajući.
 img_9003_resize.jpg  

U homiliji kardinal je rekao: „Zahvalni smo Bogu za dar ovoga Svetišta, ove oaze molitve i milosti. Ovdje se osjeća zajedništvo generacija koje govori o vjernosti i vrijednostima što nadilaze jedan zemaljski naraštaj. Koliko je svećeničkih i uopće duhovnih zvanja ovdje izmoljeno! Kolike su majke hodočastile ovamo posteći i moleći! Koliko je zavjeta ovdje dano i koliko molitava uslišano!“.

 img_9004_resize.jpg  
 img_9008_resize.jpg  

Obraćajući se ređenicima, kardinal je istaknuo: „Predragi ređenici! Treba težiti za ljepotom života s Bogom koja u sebi sadrži ljubav i istinu. Ona se postiže kada se čovjek podloži Božjoj volji i Njegovoj spasonosnoj moći. Slušati Boga znači krenuti sa sviješću da nas Njegovo gospodstvo spašava. Povratak središtu traži da naš pogled trajno bude s povjerenjem usmjeren prema Isusu da ostanemo poslušni Njegovoj Riječi, u zajedništvu s Njim, posebno po molitvi“.

 img_9013cr_resize.jpg  

Za njih posvećujem samog sebe, da i oni budu posvećeni u istini – molio je Isus i za nas. To je dragi ređenici vaš prvi pastoralni zadatak – vaše posvećenje, da bi oni koji će vam biti povjereni rasli u svetosti“, rekao je kardinal i zaključio homiliju: „To očekuje čovjek današnjice koji traži kako živjeti da bi postigao smisao svoga života. A otajstvo čovjeka stvarno postaje jasno jedino u otajstvu Utjelovljene Božje Riječi.“

 img_9023cr_resize.jpg  
 img_9029_resize.jpg  
 img_9043_resize.jpg  
 img_9046_resize.jpg  
 img_9067_resize.jpg  
 img_9075_resize.jpg  
 img_9086cr_resize.jpg  
 img_9105_resize.jpg  
 img_9118_resize.jpg  
 img_9126_resize.jpg  
 img_9134_resize.jpg  
 img_9143_resize.jpg  
 img_9146cr_resize.jpg  
 img_9157_resize.jpgimg_9158_resize.jpg  
 img_9163_resize.jpg  
 img_9168_resize.jpg  
 img_9172_resize.jpg  
 img_9176_resize.jpg  
 img_9180_resize.jpg  
 img_9184_resize.jpg  
 img_9204_resize.jpg  
 img_9213_resize.jpg  
 img_9224cr_resize.jpg  
 img_9269cr_resize.jpg  
 img_9273cr_resize.jpg  
 img_9286_resize.jpg   img_9305_resize.jpg  Ističući znakovitost današnjega dana, kardinal je u nastavku rekao: „20 novih svećenika u 2020. godini govore nam o budućnosti, znak su budućnosti, onoga što nam Bog priprema. S jedne strane osjećamo težinu vremena i života, ali krize su uvijek i novi izazovi za ono što dolazi. Bog vodi povijest i trebamo uvijek iznova obnavljati povjerenje u Njega. Osjećamo i u društvu razna preslagivanja i instrumentalizacije i s lijeve krajnje strane i s desne. Ostanimo postojani u vjeri i nemojmo se zanositi jeftinim obećanjima.
 img_9326cr_resize.jpg  
 img_9331cr_resize.jpg  
 img_9342_resize.jpg  
 img_9406_resize.jpg  

Prije završnog blagoslova, kardinal je obraćajući se ređenicima i okupljenima podijelio svoje sjećanje na susret sa sv. papom Ivanom Pavlom II. u Sarajevu navevši kako su u obredu ređenja mladomisnici u ruke primili kalež koji je upravo taj veliki svetac ostavio Svetištu kao trajni spomen na pohod 1998. godine i proglašenje blaženim kardinala Alojzija Stepinca: „Dragi mladomisnici, kad god budete uzimali u ruke kalež, sjetite se te povezanosti sa sv. Ivanom Pavlom II.“.

   

Sveti red prezbiterata primili su:

ZAGREBAČKA NADBISKUPIJA:
Marko DOMINIĆ, župa bl. Alojzija Stepinca, Trnjanska Savica, Zagreb;
Petar GALEKOVIĆ, župa sv. Josipa, Zagreb-Trešnjevka;
Branimir JAGODIĆ,  župa bl. Alojzija Stepinca, Duga Resa;
Tomislav MEDIĆ, župa Isusova Uskrsnuća, Sesvetski Kraljevec;
Marko NIMAC, župa Navještenja Gospodinova, Zagreb-Vrbani;

HRVATSKA FRANJEVAČKA PROVINCIJA SV. ĆIRILA I METODA:
Fra Gabrijel BOŠNJAK,  župa Rođenja sv. Ivana Krstitelja, Vrpolje, Đakovačko-osječka nadbiskupija;
Fra Ivica JANJIĆ, župa sv. Martina biskupa, Bošnjaci, Đakovačko-osječka nadbiskupija;
Fra David SEDLAR, župa sv. Antuna Padovanskog, Čakovec, Varaždinska biskupija;
Fra Siniša PUCIĆ, župa sv. Terezije od Djeteta Isusa, Rijeka, Riječka nadbiskupija;

HRVATSKA DOMINIKANSKA PROVINCIJA NAVJEŠTENJA BDM:
fr. Ante KAZOTI, OP, župa Uznesenja BDM, Kaštel Lukšić, Splitsko-makarska nadbiskupija;
fr. Reginald BIKLIĆ, OP, župa sv. Marka Križevčanina, Zagreb, Zagrebačka nadbiskupija;

HRVATSKA KAPUCINSKA PROVINCIJA SV. LEOPOLDA BOGDANA MANDIĆA:
Fra Josip ĆIBARIĆ, župa sv. Mihaela Arkanđela, Zagreb-Dubrava, Zagrebačka nadbiskupija;
Fra Josip STANKOVIĆ, župa Svih Svetih – Aladinići (BiH), Trebinjsko-mrkanska biskupija;

HRVATSKA KARMELSKA PROVINCIJA SVETOG OCA JOSIPA:
brat Ivan ŽIVKOVIĆ, župa sv. Jurja, Zaton, Šibenska biskupija;

HRVATSKA PROVINCIJA SV. JERONIMA FRANJEVACA KONVENTUALACA:
fra Antun RADOVANIĆ, župa Pohoda BDM, Vukovina, Zagrebačka nadbiskupija;

PROVINCIJA FRANJEVACA TREĆOREDACA GLAGOLJAŠA:
fra Mirko MIŠKOVIĆ, župa Uznesenja BDM, Tolisa, BiH, Vrhbosanska nadbiskupija;
fra Josip DOLIĆ, župa Svih Svetih, Livno, BiH, Banjalučka biskupija;

HRVATSKA SALEZIJANSKA PROVINCIJA SV. IVANA BOSCA:
don Pavao ŠPOLJAR, SDB, župa Presvetog Trojstva, Ždala, Varaždinska biskupija;
don Ivan VERIGA, SDB, župa sv. Ivana Bosca, Zagreb-Podsused, Zagrebačka nadbiskupija;

HRVATSKA PROVINCIJA DRUŽBE ISUSOVE:
p. Hrvoje JUKO, župa sv. Nikole Tavelića, Županja, Đakovačko-osječka nadbiskupija.

   
   

Propovijed zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića na misi u subotu 20. lipnja u povodu ređenja za svećenike dvadesetorice đakona održane u Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici.

Draga braćo i sestre!

  1. Zbog potresa u kojem je znatno oštećena naša Prvostolnica, svećeničko ređenje u 2020. godini, koja će zasigurno ostati zapamćena po razornom potresu u gradu Zagrebu i okolici, kao i po pandemiji koronavirusa, koja je zahvatila čitav svijet, ove godine slavimo u dragom nam Svetištu, u Mariji Bistrici. Svi rado hodočastimo k Majci Božjoj Bistričkoj. Za nas ovdje okupljene nema ljepšega mjesta i susreta od susreta s našom Majkom Marijom, u zagrljaju ovoga Svetišta, u kojem se spajaju ne samo pogledi nas ovdje sabranih, nas živih na zemlji, nego i naših pokojnika, naših vječno živih u nebu.

Zahvalni smo Bogu za dar ovoga Svetišta, ove oaze molitve i milosti. Ovdje se osjeća zajedništvo generacija, koje govori o vjernosti i vrijednostima što nadilaze jedan zemaljski naraštaj. Koliko je svećeničkih i uopće duhovnih zvanja ovdje izmoljeno, kolike su majke hodočastile ovamo, posteći i moleći, koliko je zavjeta ovdje dano i koliko molitava uslišano. Možda nigdje kao u marijanskim svetištima, ne vidimo tako jasnu živu vjeru vjernika koji svoju nadu temelje na pouzdanju u Boga.

Središnji razlog ovoga našega slavlja u Svetištu Majke Božje Bistričke je prezbitersko ređenje dvadesetorice đakona što ih je maloprije predstavio prečasni Rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu.

Dragi ređenici, danas smo ovdje zbog vas i s vama, posebno povezani u molitvi. Radosna vas srca pozdravljam u Isusu i Mariji. Pozdravljam vaše roditelje, braću i sestre, rodbinu i prijatelje, vaše župnike, poglavare, odgojitelje i profesore. Srdačno pozdravljam naše pomoćne biskupe, više redovničke poglavare, sve prezbitere i đakone, osobe posvećenog života, bogoslove i sjemeništarce, redovničke kandidate i kandidatice, sve Kristove vjernike laike, djecu i mlade, očeve i majke, bake i djedove.

 

  1. Jučer smo proslavili svetkovinu Presvetog Srca Isusova i razmatrali misterij Božjega srca koje označuje neizmjernu Božju ljubav koja obasipa čovječanstvo. Ta je ljubav postojana, puna suosjećanja prema ljudima, milosrdna, nikad se ne povlači, ni onda kad joj čovjek okreće leđa. Sveti Ivan evanđelist piše: »Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni« (Iv 3, 16). Ta ljubav nije samo osjećaj, nije samo nauka ili teorija, ona je konkretna, utjelovljena, dohvatljiva, trajno prisutna u Euharistiji. Ona je stalna Božja prisutnost, koja omogućuje susret između utjelovljenog Božjeg Sina i svakog muškarca i žene. Njegova božanska ljubav, dakle, upućuje poziv ljudskom srcu, poziva nas da izađemo iz svoje zatvorenosti, da ostavimo svoje ovozemaljske sigurnosti i da se s pouzdanjem predamo Srcu Isusovu, slijedeći njegov primjer, kako bismo i mi jedni drugima postali dar ljubavi bez zadrške.

 

  1. Dragi ređenici, draga subraćo svećenici, Isus poziva sve vjernike da ostanu u njegovoj ljubavi, ali upravo taj poziv treba posebno odzvanjati u srcu svakog svećenika. Stoga su se crkveni naučitelji, suočeni s veličinom milosti svećeničkog poziva i službe, osjećali dužnima neprestano pozivati svećenike na obraćenje da bi njihov život i služba odgovarali onome što od njih traži sakrament svetog Reda.

Sveti Grgur Nazijanski, kao mladi svećenik, gotovo ushićeno je uzviknuo: »Treba očistiti sebe, prije nego se čisti druge; treba biti poučen da bi se moglo poučavati; treba postati svjetlo da bi se moglo svijetliti, približiti se Bogu da bi se druge Bogu privodilo; biti posvećen da bi se druge posvećivalo, vodilo za ruku i pametno savjetovalo« (Grgur Nazijanski, Oratio 2, 71: SC 247, 184 – PG 35, 480).

Svećeništvo proizlazi iz ljubavi Presvetog Srca Isusova. Draga subraćo svećenici i dragi kandidati za prezbiterat, kako ne naglasiti da smo mi koji smo po Redu prezbiterata postali sudionici ministerijalnog svećeništva i da smo zato posvećeni da s Kristovim autoritetom u poniznosti služimo općem svećeništvu vjernika.

 

  1. Braćo i sestre, upravo danas, dan nakon svetkovine Presvetoga Srca Isusova, slavimo Bezgrješno Srce Blažene Djevice Marije. Kad su roditelji prikazali malog Isusa u hramu bogobojazni i pravedni Šimun ih blagoslovi i reče Mariji: »A i tebi će samoj mač probosti dušu« (Lk 2, 35). Od trenutka utjelovljenja Presveta Bogorodica je usko povezana s poslanjem svoga Sina. I sam Isus je naziva blaženom. I to ne samo zato što je trpjela za njega i s njim, nego poglavito zato što je intenzivno živjela i rasla na putu vjere.

Današnje Evanđelje izvrstan je primjer tog puta. Nakon tri dana tjeskobe Marija i Josip našli su Isusa u hramu kako raspravlja s učiteljima Zakona. Vjerojatno nisu razumjeli odgovor što im ga je dao dvanaestogodišnji Isus. Ali Marija je možda baš u tom trenutku ženskim genijem i intuicijom započela shvaćati da njezin Isus ne pripada samo njoj i Josipu. Marija raste u shvaćanju i onih riječi koje joj je izrekao Arkanđeo Gabrijel u navještenju: »On će biti velik i zvat će se Sin Svevišnjega. Njemu će Gospodin Bog dati prijestolje Davida, oca njegova… i njegovu kraljevstvu neće biti kraja« (Lk 1, 32-33). Možda se Marija u tom trenutku prisjetila i riječi rođakinje Elizabete: »Blažena ti što povjerova da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina« (Lk 1, 45).

Dragi ređenici, danas se u dubini svoga srca povežite s Blaženom Djevicom Marijom zbog njezinog: Evo službenice Gospodnje, zbog njezine vjere i zbog njezinog nerazumijevanja svih Isusovih riječi, gesta i djela. Ali Marija je brižno čuvala sve te uspomene u svom srcu, o njima razmišljala i rasla u spoznaji koja ju je dovela podno Isusova Križa i u Dvoranu silaska Duha Svetoga.

Svi smo pozvani trajno učiti od naše nebeske Majke. Njezina nas vjera poziva da uvijek gledamo dalje od trenutačnih privida te čvrsto vjerujemo da i svakidašnje teškoće, pa i pandemija koronavirusa kao i potres, donose nove izazove i otvaraju nove putove prema proljeću koje je već započelo s Kristom uskrslim.

Pozivam sve, a posebno ređenike, da se u ovom slavlju s obnovljenim pouzdanjem približimo Bezgrješnom Srcu Blažene Djevice Marije i dopustimo da nas zahvati Marijina radost koja nalazi duboko vrelo u Isusu Kristu, uskrslom i živom među nama. Naime, Marija s Isusom u naručju uvijek nas potiče da svoj život tako oblikujemo da bude plodan dar na njivi Gospodnjoj.

 

  1. »Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?« (Lk 2, 50), rekao je Isus Mariji i Josipu. Isus je intenzivno živio zajedništvo s Ocem nebeskim.

Dragi svećenici, dragi ređenici, u ovim izazovnim vremenima Bog nas poziva na ono bitno u našem vjerničkom životu, u našem svećeništvu, u našem pastoralu. To ne znači tražiti lagane putove, nego naprotiv uspinjanje. Potrebno je vratiti se u središte. Središte je uspinjanje do gore, a ta gora jest Krist raspeti, uskrsnuli i živi među nama. Isus sve oprašta, ali ne želi da se s njim pogađamo, jer to nije put Evanđelja, to nije put milosti i spasenja. Ili jesmo ili nismo!

Dragi ređenici, treba težiti za ljepotom života s Bogom, koja u sebi sadrži ljubav i istinu. Ona se postiže kad se čovjek podloži Božjoj volji i njegovoj spasonosnoj moći. Slušati Boga znači kraljevati, sa sviješću da nas njegovo gospodstvo spašava. Povratak središtu traži da naš pogled trajno bude s povjerenjem usmjeren prema Isusu, da ostanemo poslušni njegovoj Riječ.

»Oče, … za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini« (Iv 17, 19), molio je Isus i za nas. To je, dragi ređenici, vaš prvi pastoralni zadatak: vaše posvećenje, da bi i oni koji će vam biti povjereni rasli u svetosti. To očekuje čovjek današnjice: koji traži kako živjeti da bi postigao smisao svoga života. A otajstvo čovjeka stvarno postaje jasno jedino u otajstvu utjelovljene Riječi Božje (usp. GS, 22).

Današnje ređenike i sve vas, predraga braćo i sestre u Kristu, povjeravam Bezgrješnom Srcu Blažene Djevice Marije i bistričkom hodočasniku blaženom Alojziju Stepincu. Neka nam oni pomognu da u snazi Duha Svetoga ojačamo za unutarnjeg čovjeka po mjeri primljenoga dara. Amen.

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 
« Prethodna   Slijedeća »
You are here  : Naslovnica