Župa Don Bosko

POVIJEST ŽUPE Ispis E-mail
Autor: Administrator   

POVIJEST NAŠE ŽUPE

 

Kad su salezijanci stigli u Podsused započeli su s izgradnjom nove crkve u čast velikom apostolu mladeži sv.Ivanu Boscu.Tada nisu mislili na župu, nego prvenstveno na otvaranje duhovnog centra:omladinskog doma i Oratorija za rad s mladima. Promicatelj gradnje crkve bio je uvaženi don Frane Gulešić, projektant zagrebački arhitekt  gosp. Zvonko Požgaj, a graditelj gosp. R. Galin.

Crkva je sagrađena u nekoliko mjeseci kao skladna četvrtasta građevina ravnih linija s 20 m dužine i 10 m širine.Uz crkvu je podignut i zvonik.Unutrašnjost crkve je jednobrodna s velikim korom. Strop je drven,kazetiran. Na pročelju crkve nalazi se lijep reljef Don Bosca međun dječacima.U crkvi se ističe glavni oltar od punog bračkog kamena. Takva je i krstionica s lijeve strane svetišta. U crkvi su i dva pokrajna oltara s postamentima za kipove Srca Isusova i Marije Pomoćnice. Postamenti su izvedeni po nacrtima kiparice prof. Lojzike Ulman. Deset obojenih prozora s likovima hrvatskih i drugih svetaca darovi su pojedinaca ili katoličkih društava iz prvih godina postojanja crkve i župe.Tri obojena prozora također s likovima hrvatskih svetaca i blaženika napravljeni su 2004.godine.Tu je i orginalni križni put – mozaik od akademskog kipara gosp. Stanka Gašpareca - salezijanca.

Promatrajući zauzeto djelo salezijanaca i predviđajući razvoj grada, tadašnji nadbiskup dr. Alojzije Stepinac odluči osnovati novu župu u Podsusedu i povjeriti je njima, što su oni i prihvatili. Župa je ustanovljena i otvorena 6.rujna 1942. a prvim upraviteljem župe imenovan je don Franjo Skuhala.

 

Iz povijesti naše župe i kuće ističemo ove događaje:

 

1939. - Sagrađena crkva sv.Ivana Bosca;

1941. - Postavljeni prvi slikani prozori, nabavljene klupe, obojena crkva;

1942. - Osnovana je župa sv.Ivana Bosca  6.rujna 1942;

1943 .- Gradnja jednog dijela kuće;

1948. - Postavljeno ulazno stubište iz Vinobreške ulice;

1951. - Nabavljene prve orgulje;

1957. - Uređen podni dio prezbiterija;

1962. - Izrađen križni put u mozaiku (autor:gosp. Stanko Gašparec);

1963. - Postavljen kip Srca Isusova (autor: gosp.N. Orčić);

1964. - Izrađen novi mramorni oltar i krstionica (autor:gosp.Stanko Gašparec);

1965. - Izrađena nova oltarna slika Don Boska u keramici (P. Perić i W. Mayer) i posvećen glavni oltar (14. 03.).Time je posvećena i sama crkva;

1974. - Postavljeno centralno grijanje;

1977. - Betoniran pločnik ispred crkve, elektrificirana zvona i ozvučena crkva;

1984. - Obnovljeno krovište crkve;

1985. – Postavljene nove orgulje (A. Jenko);

1992. – Obnovljena fasada crkve i tornja, obojena crkva iznutra; srušen stari privremeni župni ured, uvedena ventilacija crkve i novo ozvučenje;

2001. – Zahvaljujući upravi Hrvatske salezijanske provincije obnovljena je kuća i u njoj smještena Zajednica za odgoj salezijanskih zvanja;

2002. – Obnovljen pločnik ispred crkve i kuće i ulazno stubište;

2003. – Na crkvi je saniran krov. Zvonik crkve je dobio novo čelično stubište, crkva je iznutra oličena, izmijenjene su električne instalacije, a postavljena su još i nova svjetla i klima uređaj.  -- Popravak Orgulja i Zvona;

2005. – Postavljena  zadnja tri vitraja i blagoslovljena 10.svibnja 2005.

 

 

2017. – Detaljno obnovljena unutrašnjost crkve: instalirana nova rasvjeta,novi razglas, novi radijatori, obnovljen kor, obnovljeni zidovi novim bojama, uređene klupe, postavljen novi pod te obnovljena ulazna vrata.

 

Sve to ostvareno je zahvaljujući poduzetnosti salezijanaca te suradnji i pomoći župljana i donatorima.

 

 

ŽUPNICI U SLUŽBI ŽUPE

1.Franjo Skuhala        (1942. – 1955.)

2.Albin Česlar            (1955. -  1960.)

3.Marin Mandić         (1960. -  1963.)

4.Tadija Dodić           (1963. -  1969.)

5.Augustin Ljubić      (1969. -  1977.)

6.Fabijan Košćak       (1977. -  1985.)

7.Ivan Vargec            (1985. -   1989.)

8.Alojz Jurak             (1989. -   1996.)

9.Žarko Akrap           (1996. -   2001.)

10.Mato Križić            (2001. -   2002.)

11.Tunjo Blažević       (2002. -   2010)

12. Nedjeljko Nedić     (2010  -   2015)

13. Stjepan Matijević  (2015   -  2016)

14. Rudolf Belko         (2016  -

 

Uz spomenute župnike u župi je tijekom 75 godina djelovalo i 40 kapelana/

suradnika, koji su se izrazitije posvetili radu s mladima.

 

Uz župu ovdje su djelovale i slijedeće odgojno-upravne zajednice:

-        zajednica za formaciju braće pomoćnika;

-        salezijanski bogoslovski studentat;

-        salezijanski novicijat;

-        Hrvatski salezijanski provincijalat;

-        od 2001. godine ovdje djeluje i Zajednica za odgoj salezijanskih kandidata;

-         u župi već nekoliko desetljeća djeluju i sestre Klanjateljice Krvi Kristove.

 

Djelo sv. Ivana Bosca za odgoj mladeži rašireno po cijelom svijetu našlo je i u Podsusedu svoje mjesto. Započelo je s grupom od 15 dječaka, ali II svjetski rat i poratne prilike zakočile su razvoj. Trebalo je početi snalaziti se u novim uvjetima. Djelo se nastavilo na evangelizacijskom, odgojnom, katehetskom, sportskom, glazbenom, karitativnom i izdavačkom planu. Novo vrijeme postavlja pred nas nove izazove.Don Boscova karizma i zaštita pokazuju nam put.

 

Crkva sv. Ivana Bosca i župa u Podsusedu bila je i ostaje duhovno središte kako za svećenike koji su tu djelovali i djeluju tako i za župljane velikodušne suradnike i podupiratelje. Hvala svima koji svojom suradnjom, pažnjom i pomoći podupiru i stvaraju prisno obiteljsko ozračje koje omogućuje kreativno i radosno župno zajedništvo za perspektivniji hod u budućnosti

 
You are here  : Naslovnica arrow POVIJEST ŽUPE