20.02.2015. POBOŽNOST KRIŽNOG PUTA PREDVODILI ČLANOVI ŽPV Ispis E-mail
img_0632_resize.jpg
Već tradicionalno prvi petak u korizmi  članovi Župnog pastoralnog vijeća predvode pobožnost Križnoga puta.
 img_0630_resize.jpg

Milostivi Bože, Isuse Kriste! Evo moja duša s Tvojom rastuženom Majkom

Marijom ide za Tobom i prati Te na teškom putu Tvoje gorke muke.

Okrijepi me svojom milošću da mogu strpljivo nositi svoj križ, što sam

ga svojim grijesima zaslužio. Daj mi jakost da ne klonem i ne iznemognem

na tom putu. Daj da mi svaka postaja bude korak u nebo.

img_0597_resize.jpg

Pobožnost Križnog puta osobito vežemo uz vrijeme  korizme. Smatra se da ga je u Europu uveo u 15. stoljeću dominikanac Alvaro u Cordobi prenijevši ga iz Jeruzalema, gdje je već postojalo ranije. Ubrzo se raširio u cijeloj Europi. Općom i od pape priznatom praksom postaje križni put u 17. stoljeću.

img_0598_resize.jpg Broj postaja je varirao (u početku ih je samo 7), ali se u 17. stoljeću ustalio na 14. Vjeruje se da je ova pobožnost nastala kao način da oni koji nisu mogli otputovati mogu slijediti hodočasnički put u Jeruzalemu, "Via dolorosa", a potpuni oprost vezan uz hodočašće podjeljuje se također onima koji ga pobožno i u molitvi prođu.
 img_0604_resize.jpg

U našem se narodu udomaćilo da se kroz korizmu obavlja pobožnost Križnog puta, pjevanje pokorničkih psalama, "Plača" i drugih pjesama u kojima se izražava suosjećanje s Kristovom mukom.

img_0606_resize.jpg   Sve je to ne samo u skladu s korizmenim vremenom nego i doprinosi da uznapredujemo u razumijevanju Kristova vazmenog otajstva i da ga dostojnim životom provedemo u djelo.
 img_0615_resize.jpg

Križni put se još naziva i Kalvarija što dolazi od latinske riječi koja označava plješivu, ćelavu, golu lubanju. Kalvarijom su nazivali brežuljak izvan jeruzalemskih zidina, na kojem je bio razapet Krist

img_0621_resize.jpg

Korizma, dakle, nije zasebno vrijeme nego uvod i priprava za slavlje pashalnog otajstva. Sama pobožnost križnog puta odgovara spomenutom vremenu korizme.

img_0625_resize.jpg

Suživljavajući se s liturgijom korizmenog i uskrsnog vremena, lako ćemo shvatiti da korizmeni

put križa prolaskom kroz liturgijsko slavlje otajstva muke, smrti i uskrsnuća u vazmenom

trodnevlju vodi u uskrsni put svjetla. To je zapravo najjasniji put ulaska u otajstvo vjere,

koje iskreno ispovijedamo i nastojimo živjeti.

img_0629_resize.jpg Najmlađi župljanin na današnjem Križnome putu.
 img_0631_resize.jpg

O, mučeni, raspeti i umrli Kriste,
Pogledaj na nas grešne, nečiste
I daj da i mi u vlastitoj muci
Tvojoj se predamo uskrsnoj ruci.

I daj da milost svete ti muke
Ukrijepi naše slabašne ruke,
Da slijedimo tebe, svoga Boga,
Na smrt osuđena, mučena i raspetoga.

Križu sveti, muko slavna,
Nek Kristova patnja davna
Obasja nam svima put s visina,
Da vjerno slijedimo Božjeg sina. Amen.

Hvaljen budi Isus Krist, raspeti naš Otkupitelj,
i njegova pod križem žalosna Majka Marija